הנגשת אתרים

רשת האינטרנט הפכה לחלק בלתי נפרד בחיי כוולנו. בין אם זה ברחוב, בבית או בכל מקום אחר. אנו משתמשים בה להכל. החל מהקלות בה אנו מתקשרים אחד עם השני, השגת מידע וכלה במטרות עסקיות מגוונות. מבלי להכנס אם נכון לחייב להנגיש או לא, הסביר על הנושא.

עד כה בעולם הנגישות ברשת בישראל

זהו מאמר ראשון מתוך שניים.

זוהי השנה הראשונה בישראל בה נושא נגישות ברשת חווה את התנופה האדירה לה חיכה. לא מעט מכשולים וקשיים היו ועדין קיימים. הימים הסוערים שתחום זה יספק עדין לפנינו. אני אדבר על מספר היבטים. 

הגדרת תפריטים בעזרת חוקי aria

תפריטים הם בין הדברים הראשונים שמגיעים אליהם באתר שלנו. רמת החשיבות שלהם מאוד גבוה משום שהם נקודת ההתחלה של הגולש. קיימים לא מעט סוגי תפריטים ורובם עם ממשק נוח לניווט כמעט עבור כולם.

האם הנגשת האתר משתלמת ?

כדי לענות על השאלה הזאת כמו שצריך, אתה חייב לשאול קודם: מהם הסיבות שבגללם בנית את אתר שלך? אבל לפני זה אנסה לענות בקצרה מהי בכלל נגישות ?

יצירת גרסה נגישה אתר אינטרנט

בעקבות דיונים שעולים מדי פעם במקומות שונים על יצירת אתר חלופי חשוב לי לחדד את הנקודה הזאת כדי שאף אחד שלא יטעה את לקוחותיו. לרוב זוהי התלבטות עבור כל מי שהנושא חדש לו.

קווים מנחים להנגשת אתר

זאת סדרה בת 3 מאמרים בנושא קווים מנחים להנגשת האתר. קווים מנחים אלו הם למעשה אבני היסוד של הנגשת האתרים. הם הכרחיים וחשובים. ביצוע לקוי של כל אחד מהם יפגע בנגישות האתר וימנע מגולשים עם מוגבלויות לגלוש אצלכם באתר. 

Become UA Expert

נגישות באינטרנט היא מזמן לא מילה גסה. זהו תחום חדש מלא אתגרים, סיפוק אדיר והשפעה עצומה על עולם הווב. זהו התחום היחיד שמשפיע ישירות על כל תחום בניית אתרים ואפליקציות. החל מיצירת הממשק (UX), העיצוב, התוכן והמתכנת.

קורס הנגשת אתרים - מחזור חמישי

הקורס נפתח 16.6.2015

מי היה מאמין שכבר מחזור חמישי ? בעוד כ 4 וחצי חודשים נכנסים תוקפן התקנות החדשות המחייבות הנגשת אתרי אינטרנט. הצטרפו אלינו בקורס הקרוב ותלמדו הלכה למעשה כיצד להנגיש אתרי אינטרנט.

מנוע הדיבור כרמית

 

בקצרה על NVDA

NVDA היא תוכנה העובדת על מערכת הפעלה WINDOWS. יעודה העיקרי הוא להקריא לעיוורים את המתרחש על צג המחשב. יש לה יכולות די דומות לחברותיה. היתרון של NVDA מתחיל במחיר – חינם. תוכנה זו מפותחת בקוד פתוח. כלומר כל אחד יכול להנות ממנה.

קורס הנגשת אתרים של עמותת נגישות ישראל - מחזור שני יוצא לדרך!

הסתיים לו בהצלחה המחזור א' של הקורס הראשון בארץ של הנגשת אתרי אינטרנט. הקורס היה חוויתי ולימודי כאחד. הקורס (4 מפגשים) נערך במשרדי מיקרוסופט ישראל בצומת רעננה. הכיתות היו נוחות ומצויינות. פינת קפה, כיבוד ושתייה קלה לכל אורך היום.

שפת חוקי – ARIA

(Accessible Rich Internet Applications 1.1).

שמה של השפה נגזר מראשי תיבות של Accessible Rich Internet Applications. לשפה זו יש שמונה חוקים בסיסיים. חוקים אלה הם למעשה חלוקה של האתר לאזורים בעלי חשיבות משתנה. 8 החוקים הבסיסים האלו הם נקודת ההתחלה של השפה.

 טכנולוגיות מסייעות לאתרי אינטרנט

"מונח המשמש לתאר את כל הכלים, מוצרים ומכשירים, מהפשוט ביותר
למורכב ביותר, שיכול להפוך את פונקציה מסוימת לקלה או אפשרית לביצוע ".

האגודה הלאומית לטרשת נפוצה בארה"ב.

עבור מי מטמיעים נגישות באתר?

קיימות קבוצות שונות של בעלי מוגבלויות, תחילה יש לשים לב לעובדה אחת: לא כל המוגבלויות הם מלידה, חלקם נוצרות בעקבות תאונה או מחלה במהלך החיים, לכל מגבלה יש את דרגות החומרה שלה. כעיקרון אנו מנגישים עבור כמה שיותר סוגי מוגבלויות ללא כל קשר לדרגת החומרה. הרעיון הוא להעניק נגישות לכמה שיותר אנשים, מבלי להפלות על רקע הנכות ממנה הם סובלים.

חשיבותם של אתרים נגישים

אנשים בעלי מוגבלויות רוצים לחיות חיים "רגילים" ככל שאפשר. כיום שהאינטרנט מאפשר מגוון רחב של פתרונות להקל על חיינו באופן כללי ושל בעלי מוגבלויות בפרט, מביצוע ביצוע קניות ועד רכישה של קורסים מקצועיים. כאשר עולם האינטרנט הופך לנגיש - אנחנו למעשה מאפשרים להם את זה.

מחסומים בעולם האינטרנט

כיום עידן האינטרנט שינה את חיינו בצורה שלא יכולנו לדמיין. האינטרנט משרת אותנו בכל המישורים בחיינו. החל מתחביבים וקשרים חברתיים ועד לרמה העסקית.

קורס הנגשת אתרי אינטרנט

המרכז ללימודי נגישות פותח קורס מקצועי המיועד למפתחי אתרים.
זה הזמן להערך מקצועית וללמוד כיצד לפתח אתר אינטרנט שיהיה נגיש ושימושי לטובת  100% מהגולשים ובכלל זה כ 25% מהאוכלוסייה שלהם יש מוגבלות בגלישה.

חוקי נגישות מסביב לגלובס

חוקי נגישות מסביב לעולם

אחוז השימוש ברשת האינטרנט גדל בעשור האחרון ביותר מ 550%. כיום אי אפשר להתעלם מכל השימושים האפשריים שהרשת מציעה ומאפשרת. יותר ויותר מדינות לוקחות חלק במאמץ להנגיש את אתרי האינטרנט.

תוכן טקסט מונגש

תמונה של תיקיות

תוכן נגיש הוא המהות של כל הנגשת אתרים. הוא הבסיס והיסוד של העברת תוכן בצורה נכונה וברורה לכל אחד ואחת מאתנו, ללא כל קשר למגבלה (אם יש) שלו. בעזרת כללים אלו תצליחו להעביר את התוכן לכולם ובצורה שווה.

הצהרת נגישות

כתיבת הצהרת נגישות

כתיבת הצהרת נגישות חשובה משני סיבות. הראשונה היא הסבר על רמת הנגישות של האתר ולציין אם יש אזורים או דפים שאינם תואמים את הרמה ואיזו סיבה. בכך להגביר לגולש את המודעות לסביבה בה הוא גולש.

עקרונות של הנגשת אתרים

הרעיון של נגישות הוא סיפוק אלטרנטיבה לדרך ביצוע פעולות להם אנו נדרשים באופן רגיל. דוגמה פשוטה היא הליכה. אדם בריא הולך עם שני רגליו. אדם נכה מבצע את אותה פעולה בעזרת כסא גלגלים.

היתרונות אתר נגיש


כדי לענות על השאלה הזאת כמו שצריך, אתה חייב לשאול קודם: מהם הסיבות שבגללם בנית את אתר שלך?
התשובה יכולה להיות כל אחת (או יותר) מהסיבות שמפורטות כאן:

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

קיימים שלושה חלקים להנגשה

  1. הנגשת תוכן – שזה למעשה כל המלל באתר וחשוב לציין שאם קיימים קבצים עם תוכן כתוב יש להנגיש גם אותם.
  2. הנגשת מדייה – תמונות, סרטים וקבצי שמע למיניהם.
  3. הנגשת ברמת הקוד – כל אותם הגדרות שנמצאות מאחורי הקלעים של האתר. אלו הם קטעי קוד שמציינים לדוגמא אם מדובר בתפריט או באזור התוכן המרכזי.